07:00

Aromaterapia w domu - od czego zacząć? Olejki eteryczne i dyfuzor zapachowy

aromaterapia w domu

Większość z Was kojarzy mój blog głównie z zapachami i nic w tym dziwnego. Mało kto wie jednak, że moja miłość do nich nie zaczęła się od świec i wosków, a od olejków eterycznych, których używała moja mama. Zapachy pozwalają wprowadzić w domu konkretny nastrój i mogą wywierać znaczący wpływ na nasze samopoczucie, ale tylko naturalne olejki eteryczne do aromaterapii mogą dodatkowo wspierać nas w walce z różnymi dolegliwościami. Od kilku tygodni odkrywam przyjemność z ich stosowania na nowo, a wszystko za sprawą ultradźwiękowego dyfuzora zapachowego, który okazał się dla mnie w tej kwestii prawdziwym game changerem! Zaraz opowiem Wam dlaczego :)

Olejki eteryczne czy zapachowe?

Chociaż nazwy te często używane są zamiennie, jako określenie wszystkich olejków posiadających jakiś konkretny zapach, to jednak w rzeczywistości określają one dwie różne grupy produktów i warto je rozróżniać. Zasadnicza różnica między olejkami eterycznymi i olejkami zapachowymi sprowadza się do źródła ich pochodzenia.

Olejki eteryczne to olejki pochodzenia naturalnego, pozyskiwane z różnych części roślin (liści, kwiatów, kory, owoców itp.), najczęściej za pomocą destylacji parą wodną lub wytłaczania na zimno. Posiadają one właściwości lecznicze i terapeutyczne, wpływają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, i z powodzeniem mogą być stosowane jako wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości.

Olejki zapachowe zaś, mogą być mieszanką olejków naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych lub całkowicie syntetycznymi substancjami zapachowymi. W odróżnieniu od naturalnych olejków eterycznych, syntetyczne olejki zapachowe nie posiadają właściwości leczniczych, a ich działanie sprowadza się do aromatyzacji pomieszczenia i cieszenia nas pięknym zapachem.

 

olejki do aromaterapii

olejki eteryczne

Jak używać olejków eterycznych?

Olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele sposobów, w tym jako dodatek do kosmetyków, kąpieli czy masażu. Jednak najbardziej popularnym sposobem wykorzystania olejków eterycznych jest rozpylanie ich w pomieszczeniu na drodze dyfuzji (dla tych, którzy nie pamiętają lekcji fizyki ze szkoły podstawowej - dyfuzja to proces samorzutnego mieszania się substancji). W tym celu potrzebujemy jednak dyfuzora.

Jaki dyfuzor do aromaterapii wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów dyfuzorów zapachowych, które różnią się metodą działania i wśród których praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Osobiście miałam okazję testować dyfuzor z patyczkami zapachowymi, dyfuzor cieplny, czyli po prostu kominek zapachowy oraz dyfuzor ultradźwiękowy. I moim przypadku ten ostatni sprawdził się najlepiej, stając się prawdziwym game changerem, który całkowicie zmienił moje podejście do olejków eterycznych i sprawił, że odkryłam i pokochałam je na nowo.

 

dyfuzor zapachowy

olejek bergamotkowy

Ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy

Ultradźwiękowy dyfuzor zapachowy, jak sama nazwa wskazuje, wytwarza mgiełkę zapachową przy pomocy ultradźwięków, czyli fal dźwiękowych o częstotliwości niesłyszalnej dla ludzkiego ucha.

Zalety dyfuzora ultradźwiękowego:
  • nie podgrzewa olejków, dzięki czemu nie osłabia ich działania terapeutycznego
  • wytwarzana mgiełka wodna nawilża powietrze w pomieszczeniu
  • zapewnia stałą moc zapachu przez cały czas użytkowania 
  • nie trzeba pilnować poziomu wody, jak podczas używania olejków eterycznych w kominku zapachowym - urządzenie samo się wyłącza, kiedy woda się skończy
  • możliwości ustawienia różnych trybów pracy oraz timera
  • wiele modeli ma wbudowane światło led, które wieczorem może posłużyć za lampkę nocną.
Model dyfuzora, który posiadam to Pure White z HomeAir. Wierzchnia osłona dyfuzora wykonana została z białej ceramiki, dzięki czemu wygląda on solidnie i elegancko, a estetyczny, prosty i bardzo klasyczny design sprawia, że urządzenie z łatwością wpisze się w każde wnętrze, stając się spójnym elementem wystroju i miłą dla oka ozdobą.
 
dyfuzor ultradźwiękowy
 

Jak używać dyfuzora do olejków eterycznych?

Korzystanie z ultradźwiękowego dyfuzora do olejków eterycznych jest banalnie proste i dla mnie osobiście o wiele wygodniejsze niż używanie do olejków kominka. Wystarczy podłączyć dyfuzor do źródła zasilania, zdjąć ceramiczną osłonkę oraz górną pokrywkę, nalać do środka wody (najlepiej destylowanej), dodać kilka kropli ulubionego olejku, nałożyć pokrywkę i osłonkę, po czym włączyć urządzenie przyciskiem. I już :) Możemy cieszyć się pięknym zapachem i dobroczynnym działaniem olejków eterycznych.
 
dyfuzor do aromaterapii

olejki eteryczne do domu
 
A gdybyście Wy też mieli ochotę wypróbować na sobie moc aromaterapii i prozdrowotne właściwości naturalnych olejków eterycznych, to mam dla Was kod rabatowy do sklepu HomeAir, gdzie na hasło: potejstronielustra10 dostaniecie 10% zniżki na cały asortyment. Kod będzie aktywny do końca wakacji, a więc do 31.08.2022 r.

Pozdrawiam
Ania


*Wpis powstał we współpracy z HomeAir Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku! Skoro trafiłeś na mojego bloga, będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :) Jednocześnie informuję, że komentarze obraźliwe, świadczące o nie przeczytaniu artykułu lub służące wyłącznie autoreklamie będą usuwane.

Copyright © 2017 Po tej stronie lustra