12:26

IKEA hack - metamorfoza szafki na buty Ikea Hemnes

ikea hack before and after

Metamorfoza szafki Ikea to jeden z moich najbardziej udanych projektów DIY ubiegłego roku, dlatego w końcu zebrałam się, żeby podzielić się z Wami szczegółami i opisać wszystko krok po kroku. Szafka na buty Ikea Hemnes jest z nami już od kilku lat. Idealnie wpasowała nam się w płytką wnękę w przedpokoju, zapewniając dodatkowe miejsce do przechowywania i chroniąc buty przez zębami psa, kiedy ten był jeszcze mały. Ten prosty, sieciówkowy mebel, choć jest niezwykle praktyczny, to jednak wygląda dość nudno. Dlatego zdecydowaliśmy się poddać go metamorfozie, która nada mu nieco charakteru! I choć rozważałam różne opcje, ostatecznie mój wybór padł na najprostsze rozwiązanie, jakim jest malowanie mebli Ikea.

Jak przygotować szafkę Ikea do malowania?

Na początek zdemontowaliśmy szafkę (była przykręcona do ściany). Wyjęliśmy szufladę i zdemontowaliśmy fronty. Następnie wszystkie elementy dokładnie umyliśmy wodą z płynem do naczyń. Nie używaliśmy żadnych silniejszych odtłuszczaczy. Po umyciu i osuszeniu zostawiliśmy szafkę na kilka godzin żeby dobrze odparowała.

szafka na buty ikea hemnes

Jaką farbą malowałam szafkę Ikea?

Ponieważ ściany w przedpokoju mamy białe, szafce zdecydowaliśmy się nadać trochę koloru. Do malowania wybraliśmy farbę Dulux Szybka odnowa mebli w kolorze Oliwkowa zieleń. Malowaliśmy mebel wałkiem, jedynie w rogach na bokach szafki pomagaliśmy sobie pędzlem. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby, zostawiliśmy szafkę do wyschnięcia na 24h. Po tym czasie nałożyliśmy drugą warstwę farby.

farba do mebli dulux oliwkowa zieleń

szfaka ikea pomalowana farbą dulux oliwkowa zieleń

Metamorfoza szafki Ikea - nowe uchwyty i dekoracje

Kiedy farba wyschła, ustawiliśmy szafkę z powrotem we wnęce. Wówczas przyszedł czas na detale, bo to one w znacznej mierze odpowiadają za końcowy efekt. Oryginalne czarne gałki charakterystyczne dla mebli Ikea wymieniłam na nowoczesne uchwyty w kolorze szczotkowanego złota (link do uchwytów), które znalazłam na Allegro. Na koniec powiesiliśmy nad szafką ramkę z plakatem i ustawiłam kilka dekoracji.

metamorfoza szafki ikea hemnes na buty
 
 
Podsumowując, mimo różnych wątpliwości, które miałam na początku, efekt końcowy przerósł moje oczekiwania. Zmiana koloru i wymiana uchwytów to najprostszy sposób na metamorfozę mebli Ikea, ale jak widać na przykładzie naszej szafki na buty, w zupełności wystarcza, żeby całkowicie odmienić wnętrze. Jeżeli więc macie w swoim domu meble z Ikea, które już Wam się znudziły i zastanawialiście, czy w ogóle warto poddawać je metamorfozie, to mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, że jak najbardziej warto! Wystarczy puszka farby, wałek, pędzel, nowe uchwyty i za grosze można zyskać zupełnie nowy, unikalny mebel, który stanie się prawdziwą ozdobą domu :)

Pozdrawiam
Ania


*Artykuł zawiera linki afiliacyjne (Stylink). Klikając w nie, wspierasz rozwój tego bloga ♡

2 komentarze:

Drogi czytelniku! Skoro trafiłeś na mojego bloga, będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :) Jednocześnie informuję, że komentarze obraźliwe, świadczące o nie przeczytaniu artykułu lub służące wyłącznie autoreklamie będą usuwane.

Copyright © 2017 Po tej stronie lustra