11:02

Pralko-suszarka - czy warto kupić?

Pralko-suszarka Electrolux jest z nami już od dwóch lat. To chyba dobry moment, żeby podzielić się z Wami moją opinią i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto było kupić pralkę i suszarkę w jednym. Szczególnie, że jest sezon zimowy, pranie długo schnie i wiem, że wiele z Was zastanawia się nad takim zakupem. No to zaczynajmy!
 
pralko suszarka czy warto

Co lepiej kupić pralkę czy pralko-suszarkę?

Jeżeli tak jak ja masz mało miejsca i możesz pozwolić sobie tylko na jedno urządzenie, pralko-suszarka zdecydowanie będzie lepszym wyborem. Wcześniej miałam zwykłą pralkę i wymiana jej na pralko-suszarkę to była jedna z najlepszych decyzji, jakie mogliśmy podjąć. Na Instagramie często spotykam się z opinią, że zakup urządzenia typu 2w1 mija się z celem i najlepiej mieć osobno pralkę i suszarkę. Zgadzam się, że posiadanie dwóch oddzielnych urządzeń z pewnością jest lepsze i bardziej wydajne, nie każdy jednak ma wystarczająco dużo miejsca, żeby sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji, zdecydowanie lepiej mieć opcję suszarki w pralce niż nie mieć jej wcale.

Jakie są wady pralko-suszarki?

Jak każde urządzenie, tak i pralko-suszarka posiada pewne wady. Pierwszą z nich jest to, że nie można robić dwóch rzeczy jednocześnie - nastawiając pranie z suszeniem mamy zablokowane urządzenie na kilka godzin. Posiadając dwa oddzielne urządzenia, podczas suszenia rzeczy w suszarce możemy nastawiać już kolejne pranie. W przypadku pralko-suszarki nie mamy takiej możliwości.

Drugą wadą pralko-suszarki jest fakt, że maksymalna pojemność bębna dla prania i suszenia nie jest taka sama - dla suszarki jest ona mniejsza. Warto to uwzględnić nastawiając pranie z suszeniem i nie ładować bębna do maksymalnej pojemności. Ewentualnie można nastawić najpierw sam cykl prania i po jego zakończeniu wyjąć część rzeczy (np. takie, których nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej) i dopiero nastawić suszenie dla pozostałej części prania. Jeżeli tego nie zrobisz i przeładujesz bęben suszarki, pranie po zakończonym cyklu wciąż może być wilgotne.
 

Czy pralko-suszarka dobrze suszy?

Tak, pralko-suszarka dobrze suszy. W zależności od potrzeb, możemy wybrać opcję suszenia do szafy - wówczas pranie będzie całkowicie suche, gotowe do schowania, lub opcję suszenia do prasowania - wtedy rzeczy będą wilgotne, dzięki czemu łatwiej będzie je prasować. Jeżeli po wybraniu opcji suszenia do szafy pranie wciąż jest wilgotne, to znaczy, że prawdopodobnie bęben suszarki był przeładowany. W takiej sytuacji jednak bez problemu można dobrać dodatkowy czas suszenia i dla lepszego efektu podzielić pranie na mniejsze części. 

Jak długo trwa cykl prania i suszenia w pralko-suszarce?

Czas trwania cyklu prania z suszeniem zależy od kilku czynników, w tym:
 • wybranego programu (zwykle ze względu na rodzaj tkanin),
 • ilości prania w bębnie (im jest go więcej, tym czas będzie dłuższy),
 • tego, czy chcemy wysuszyć pranie całkowicie, żeby od razu można było je schować do szafy, czy chcemy zostawić je lekko wilgotne, żeby łatwiej się prasowało.
Osobiście najczęściej korzystam z opcji 1h prania i 2h suszenia, a więc pełny cykl trwa ok. 3 godzin. 

pralko suszarlka electrolux perfect care 700

Czy warto kupić pralko-suszarkę?

W mojej opinii absolutnie tak! Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy wszystko długo schnie w sposób naturalny, posiadanie takiego urządzenia bardzo się przydaje. W końcu pokoju nie zagraca rozstawiona suszarka z praniem, można bez problemu wysuszyć pościel czy koce, a nawet wyprać zimową kurtkę bez obaw, że nie wyschnie i następnego dnia nie będziemy mieli co na siebie włożyć. Przy śliniącym się psie i małym metrażu mieszkania, pralko-suszarka to prawdziwe wybawienie.

Podsumowując, jeżeli nie macie miejsca na dwa osobne urządzenia i zastanawiacie się czy warto kupić pralko-suszarkę, to odpowiedź zdecydowanie brzmi tak.

5 komentarzy:

 1. Warto mieć, gdy nie ma gdzie suszyć prania. Ja na szczęście mam miejsce na to. Lubię gdy latem przewieje wiatrem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet jak ma się miejsce to i tak warto ;) W zimie grube rzeczy jak kołdry, koce czy kurtki długo schną naturalnie, a suszarka nie tylko wysuszy je w kilka godzin, ale też pozwoli uniknąć nieprzyjemnego zapachu, który często zostaje przy długo utrzymującej się wilgoci.

   Usuń
 2. Teraz żyję na dwa domy i w tym, w którym jestem częściej nie mam suszarki i jak ja za nią tęsknie! Ja mam dwa osobne urządzenia, ale tutaj za wadę widzę to, że muszę przekładać pranie do suszenia + muszę pilnować, aby w połowie suszenia włączyć drugie pranie, aby nie czekało za długo do suszenia. Niemniej: suszarka to boski wynalazek i must have w mieszkaniu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się absolutnie! Ja już nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez suszarki :)

   Usuń
 3. Chyba czas na zmiany i u mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Skoro trafiłeś na mojego bloga, będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :) Jednocześnie informuję, że komentarze obraźliwe, świadczące o nie przeczytaniu artykułu lub służące wyłącznie autoreklamie będą usuwane.

Copyright © 2017 Po tej stronie lustra